Navštivte Bulharsko a vychutnejte si léto
Varna počasi
Land Art
Přejít na obsah
Varna
Varna počasí
V Bulharsku je v létě velmi teplo. Nejzajímavější údaje o teplotě jsou z černomořského pobřeží, protože tam se nejvíc jezdí. Přes léto si užijete průměrnou teplotu lehce pod 30 °C, což znamená opravdu teplo.
Koupat se dá dobře od června, předtím je moře ještě dosti chladné. Naopak na podzim vydrží moře teplé relativně dlouho, asi tak do půlky října. Mělké pláže se prohřívají ještě více a můžete si na nich užít skoro tropické koupání.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Vzdálenosti od důležitých míst
písčitá pláž vybavená restaurací a baru - 4km
pláž: 3 km
bazén - 1 km
letiště: 4 km
nádraží: 5 km
nákupní centrum: 50m
nejbližší zastávky hromadné dopravy: 20m

Minerální vody v oblasti Varny
Vychutnejte si okolní přírodu a léčivé vlastnosti minerální vody v okolí! Teplota vody je 67,8 stupňů
a používá se k léčbě revmatických a kožních onemocnění, onemocnění kardiovaskulárních, respiračních,
zažívacích, motorických, nervových a pohlavních systémů.
Mnoho horkých pramenů je "Gjola", v oblasti severní pláže, kde se můžete koupat po celý rok.
Můžete také navštívit teplé minerální bazény v komplexu St. Constantine a Helena.
Taxi služba TAXISTARS

Taxi na jednom kliknuti na obrazovce telefonu! Více než 20 bezpečných taxiových společností s více než 2000 taxíky v Sofii, Plovdivu, Varně, Burgasu a Ruse je k dispozici.
Stáhněte Taxistar do telefonu a zaregistrujte svůj účet. Aplikace ukládá vaše adresy a umožňuje objednat taxi na tři kliknutí. Heslo je zadáno pouze při registraci a je zapotřebí, pokud váš telefon selže a chcete obnovit své informace na jiné zařízení.

 • Můžete objednat bez volání a poplatků - automaticky účtovat taxiáky prostřednictvím smartphonu, aniž byste museli mluvit s operátorem nebo mávat na ulici.
 • • Ať už jste kdekoli - dokonce i když neznáte přesnou adresu, kde jste, Taxistars urči vaši polohu a vaše taxi dorazí.
 • • Ověřené dopravce - Taxistars pracuje s licencovanými taxislužby s prokázaným jménem. Na obrazovce se zobrazují informace o vašem autě a řidiči podle odhadů předchozích cestujících.
 • • Na obrazovce v reálném čase - kdykoliv vidíte na displeji svého telefonu, co se děje - kde je taxi, jak se blíží k vám, kdy dorazite..
 • • Platte chytře s vaší platební kartou - bez vyjímání karty ze své peněženky, jedinečný PIN pro každou platbu.
 • • Plná ochrana soukromí - všechna data jsou chráněna heslem. Aplikace neuchovává žádné údaje o bankovních kartách. Po registraci jsou informace odeslány přímo na zabezpečené servery zprostředkovatele platebních služeb poskytovatele služeb TAXX.

Stahnout pro Android zde
Stahnout pro iOS zde
Primorskyj park
Kromě různých uliček a kostelů stojí ve Varně za projití velký Primorskyj park, který prý založil český botanik Anton Novák podle vzoru parků Belvederu. Park je přímo u moře (podle názvu to nikoho nepřekvapí) a je v něm ZOO, Delfinárium, námořního muzeum nebo do Akvárium Černého moře. To všechno se ale během jednoho dne stíhá blbě, ale možná by se to dalo. V námořním muzeu jsou makety lodí (hlavně křižníků), letadlo, vrtulník a hlavně vybavení lodí a zbraně jako děla, dělové věže, podmořské miny nebo torpédomety. Hodně toho je v parku kolem muzea k vidění přes plot, takže komu to stačí, nemusí ani platit vstupné. V delfináriu se pořádají pravidelná vystoupení.
Na úplně západním okraji pláže, nad plaveckým bazénem, vytéká z fontánky horký pramen. Voda je léčivá a chutná.

Vzhled města
Hlavní bulváry jsou naneštěstí plné aut zdržovaných semafory. Většina bočních ulic je ve Varně ale příjemná, protože je plná vzrostlých stromů. Stromy na ulicích se v Bulharsku na rozdíl od střední Evropy nestříhají, a tak v ulicích vedle oken vyplňují celé "stromové patro". V parném létě je to dost příjemné.

Ceny
Varna je příjemné město na procházku se zmrzlinou nebo na posezení v restauraci. Zmrzlina je stejně drahá jako u nás, ale prodává se na váhu (asi 14 korun za 100 gramů). Restaurace jsou samozřejmě nejdražší v centru, směrem na kraj a od moře jsou levnejší.

Okolí Varny
Velké Varnenské jezero jižně od města bývalo sladkovodní, ale prokopali kanál do moře, a tak je v něm slaná voda. Myslím, že k prokopání došlo stejně jako všude jinde kvůli výhodnosti jezera jako přístavu. Varnenské jezero je dlouhé 15 km a čas kolem něj tráví hlavně domorodci. Mají tam spoustu chat, loděk atd. Silnice na jih překonává prokopaný průplav na neobyčejně vysokém dálničním mostě, aby pod ním mohly proplouvat námořní lodě.
Z Varny se dají podnikat výlety na zajímavá místa. Kromě profláknutých pobřežních letovisek se dá dojet do Kamenného lesa, což je geologická zajímavost plná přirozeně vzniklých kamenných sloupů starých padesát miliónů let (takže třetihory). Bulharsky se to jmenuje Pobiti kamani. Kamenný les leží dvacet kilometrů na západ od Varny. Způsob dopravy je vzít si taxíka. Pobiti kamni leží poblíž staré silnice na západ.
Další zajímavý výlet do Aladža Manastir se dá zvládnout MHDéčkem: směrem na Zlaté písky a pak kus pěšky do skalního kláštera Aladža. To už je velmi blízko letoviska Svatého Konstantina a hlavně Zlatých písků. I do Konstantina a Heleny nebo do Zlatých písků se dá dojet autobusem (ideálně číslo 409).

Jméno Varna
Varna se pravděpodobně jmenuje podle slovanského označení černé barvy (srovnej vraný kůň). Cyrilicí se název zapisuje Варна. Během řecké kolonizace nesla název Odéssos (Οδησσού) a prvně byla zmíněna Strabónem.
- Elektrický proud: Napětí v bulharské elektrické síti je 220 V, 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako u nás, problém s adaptéry není třeba řešit.

- Voda: Voda z vodovodní sítě je nezávadná, přesto raději konzumujte vodu balenou. Kvalitní pitnou vodu koupíte v každém obchodě s potravinami a supermarketu.

- Bezpečnost a kriminalita: Bezpečnostní situace v Bulharsku je stabilní, v zemi je stejna vyšší kriminalita jako v České republice. Doporučujeme nenosit na pláž cenné věci.
Jestliže se vaše zavazadlo v průběhu přepravy poškodí, je nutné kontaktovat leteckou společnost a škodu nahlásit nejpozději do 7 dnů. Pokud tak neučiníte, náhradu škody nedostanete.

- Opalování: Nepodceňujte bulharské sluníčko. Dodržujte pitný režim, přes poledne se raději zdržujte ve stínu, používejte dobrý opalovací krém, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Dvojnásob to platí v prvních dnech vašeho pobytu, a pokud máte citlivou pokožku. S opalováním „nahoře bez“ nemají Bulhaři příliš velký problém na plážích v turistických střediscích ani mimo ně.

- Jazyk: Národním jazykem je bulharština. V turistických oblastech se běžně domluvíte anglicky, německy, rusky i francouzsky. Zvláštností je vyjadřování souhlasu a nesouhlasu pomocí gest – Bulhaři dávají najevo nesouhlas přitakáním a naopak.

- Nakupování a utrácení: Potraviny i dárky můžete zakoupit v mnoha obchodech. Obvyklé otevírací doby jsou celý týden od 7 do 24 hodin. Na trzích se často o ceně smlouvá. K nejoblíbenějším suvenýrům z Bulharska patří:
 • Výšivky, které staré tetičky prodávají na ulici
 • Keramické, ručně malované nádobí, talíře, slánky nebo sklenky na víno
 • Bižuterie a ručně vyráběné stříbrné šperky
 • Potraviny - sýr Kaškaval nebo Sirene (pravý balkánský sýr), hovězí sušená šunka pršut, salám Sudžuk a Lukanka, koření Šarena sol
 • Nápoje (brandy, vynikající bílé a červené víno, anýzová pálenka mastika)

- Restaurace v Bulharsku: Bulharská kuchyně je velice chutná a pestrá (více se o ní dozvíte v sekci Gastronomie). Doporučujeme vám, abyste se při výběru restaurace řídili podle toho, kam chodí místní obyvatelé. Běžným zvykem je dávat spropitné. V restauracích to bývá většinou 5 až 10 % z placené částky.

- Zábava a noční život: Ve všech bulharských letoviscích na vás čeká moře zábavy od večera do časného jitra. V nabídce se předhánějí různé kluby, hospody, diskotéky, karaoke bary a kavárny. Stačí si jen vybrat.

- Jak s očkováním do Bulharska: Co se týče očkování, před dovolenou v Bulharsku můžete být v klidu, žádná povinná vakcinace není třeba.
Je vhodné zjistit si nejaktuálnější informace o zdravotní a hygienické situaci v zemi v Centru cestovní medicíny v Praze nebo na libovolné okresní hygienické stanici.

- Doprava v Bulharsku: Bulharské dopravní předpisy
Pokud se rozhodnete půjčit si v Bulharsku automobil, doporučujeme vám seznámit se s dopravními předpisy a respektovat je. Pokuty za přestupky bývají vysoké.
 • Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h
 • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 70–90 km/h
 • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100–120 km/h (Nižší hranice platí pro řidiče s praxí méně než 2 roky.)
 • Použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech i v obci
 • Použití bezpečnostní přilby je povinné pro všechny motocyklisty
Pokuty může policie účtovat na místě. Dávejte si pozor při parkování vozidla ve větších městech. V případě nesprávného parkování podstupujete riziko odtažení vozu, jehož opětovné získání je velmi nákladné.

- Bulharských taxíků se bát nemusíte: Vozy taxislužby poznáte jednoduše podle žluté barvy. Svá stanoviště mají označena tabulí s nápisem Taxi. Vůz si ale můžete běžně zastavit také přímo na ulici. Vozy mají taxametry, a protože některé trasy mají stanoveny pevné tarify, řidič vám může na požádání sdělit cenu předem. Na okně má řidič uvedenou denní a noční taxu za 1 kilometr.

- Cestování autobusem po Bulharsku
Bulharsko disponuje několika autobusovými linkami. Jízdenky se kupují při nástupu u průvodce nebo řidiče. Směr jízdy bývá obvykle vyznačen přímo na zastávce nebo na čelní straně autobusu.

- Jak si pronajmout automobil: V letoviscích si můžete vypůjčit vůz v několika různých autopůjčovnách. Doporučujeme, abyste si vždy pečlivě přečetli smluvní podmínky, zejména pak s ohledem na pojištění vozidla. Některé cenové nabídky totiž neobsahují daně a další poplatky, které se vám pak připočítají do výsledné ceny pronájmu. S půjčením vozu vám rád poradíme.
Čerpací stanice stojí podél hlavních silnic a velké množství stanic se nachází také u dálnic.


- Bulharsko starověké: Území Bulharska bylo obydleno už v roce 3500 před naším letopočtem Thráky. Ti byli známí jako skvělí gladiátoři. Mezi nejznámější tehdy kolonizovaná území patří Apollonia (dnešní Sozopol), Anhialo (Pomorie), Mesembria (Nessebar), Odessos (Varna) a Dionysopolis (Balčik). V každém z měst se dochovala celá řada archeologických památek.
Středověká epocha v Bulharsku
Po pádu Římské říše čelilo území nájezdům Gótů, Hunů a Avarů. Kontrolu nad regionem nakonec převzali Bulhaři. Bulharský jazyk, kultura a náboženství se ale nedochovaly a byly nahrazeny slovanským jazykem a křesťanstvím.
V roce 865 konvertoval Boris I. k ortodoxnímu křesťanství. V této době zažívala země období rozkvětu. Hlavním městem Bulharského království bylo Veliko Tarnovo. Pokud ho v rámci své dovolené navštívíte, uvidíte zachovalé historické centrum, hrad, řadu kostelů a další památky.
V bulharské historii je dalším důležitým milníkem rok 1396. Bulharsko dobyli otomanští Turci a země tak byla až do roku 1878 tureckou provincií. Po válce Ruska s Tureckem bylo Turecko přinuceno udělit Bulharsku nezávislost.

- Bulharská kuchyně: Bulhaři milují jídlo a jejich kuchyně je velice chutná a pestrá. Až budete vybírat restauraci, řiďte se podle toho, kam chodí místní obyvatelé. Bulhaři často vaří musaku, kebab a bjurek. Jako aperitiv volí Bulhaři rakiji – pálenku ze švestek, hroznů nebo meruněk. Rakije dobře připraví váš žaludek na velké a tučné porce. Oblíbený je také likér Mastika, který se dělá z anýzu.
Bulhaří vaří jednoduše a zdravě. Základní součástí všech jídel je koření. Klasické pokrmy se skládají z rajčat, paprik, ovčího sýra (balkánský sýr, feta), ryb, hovězího a vepřového masa. Jako příloha se nejčastěji podává zelenina.
Lehké bulharské předkrmy
Oblíbeným lehkým předkrmem je šopský salát, který se dělá z rajčat, paprik, okurek, cibule a balkánského sýra. V horku Bulhaři rádi volí studenou polévku tarator, připravovaná z bílého jogurtu, česneku, okurky, kopru a nasekaných vlašských ořechů.
Ochutnejte kulinářské speciality Bulharů
Mezi místními specialitami si pochutnáte na tzv. banice, rolce z listového těsta, která se plní nejrůznějšími náplněmi a sype ovčím sýrem. Balajda je původem turecké jídlo připravované z lilků plněných rajčaty a mletým masem, kebabčeta se vaří z kousků mletého masa.

- Bulharské nápoje
Oblíbenými nápoji jsou lehká vína - Dimjat, Traminer, Chardonnay, která se podávají k rybě, silná vína - Cabernet, Mavrud, Melnik a Merlot vhodná k masu a některé z místních piv - Astika, Zagorka, Kamenitza. Tursko kafe je označení pro silnou tureckou kávu, která je oslazená již předem.

- Zlatavé bulharské pláže
Bulharské pobřeží měří 380 kilometrů a může se pochlubit velkým množstvím rozlehlých pláží zvolna se svažujících do moře. Z velké části jsou písečné, ale najdou se tu i kamínkové nebo skalnaté.
Slunečné pobřeží: největší letovisko rovná se také největší pláž. Pláž na Slunečném pobřeží měří sedm kilometrů a svým mírným klesáním do Černého moře je ideální pro rodiny s malými dětmi.
Zlaté Písky: zdejší pláž je mimořádně dlouhá i široká, zvláště však proslula pískem zlatožluté barvy.
Albena: Pláž v Albeně je vyhlášená po celém Bulharsku a její sláva už pronikla i za jeho hranice. Aby ne, když je dlouhá šest kilometrů, pěkně široká, zvolna se noří do vody, je lemována lesnatými kopci a za svou čistotu získala Modrou vlajku.

- Státní zřízení: Bulharsko je parlamentní republikou, v jejímž čele stojí předseda vlády a prezident.

- Administrativní členění: Bulharsko je téměř o polovinu větší než Česká republika. Dělí se na 28 oblastí, pojmenovaných dle příslušného hlavního města. K nejznámějším patří Sofie, Plovdiv, Burgas, Veliko Tarnovo, Šumen, Varna, Sliven, Ruse, Pleven a Stara Zagora.

- Časový posun: Časové pásmo v Bulharsku je posunuto o jednu hodinu před středoevropským. V praxi to vypadá tak, že na pobřeží Černého moře je 13 hodin, zatímco u nás teprve 12 hodin. Stejné to je i během prázdnin, jelikož v Bulharsku také mají letní čas.
 • Během zimního času: Bulharsko + 1 hodina
 • Během letního času: Bulharsko + 1 hodina

- Měna a peníze: Bulharskou měnou je leva (BGN). Pokud chcete vyměnit menší obnos peněz, využijte směnárnu, s částkou od 50 eur můžete do banky. Otevírací doba bank je zpravidla od pondělí do pátku od 9 do 13 hodin a od 14 do 17 hodin, o víkendech je zavřeno. V bance budete potřebovat doklad totožnosti, za výměnu peněz neplatíte žádný poplatek.
V turistických oblastech se nachází celá řada směnáren. Je dobré porovnat si v jednotlivých směnárnách kurzy. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát ve směnárnách na ulicích. Nejlépe uděláte, když si vyměníte peníze v bance nebo v hotelové směnárně. V žádném případě nevyměňujte peníze na ulici, můžete narazit na podvodníky!

- Komunikace
Internet: V každém bulharském maloměstě najdete minimálně jednu internetovou kavárnu. Internet je ale běžnou součástí všech lepších hotelů, v kavárnách na pobřeží již běžně najdete i WiFi připojení.
Pošta: Většina pošt má otevřeno celý týden kromě neděle od 8 do 18 hodin. Doručení psaní do České republiky trvá pár dnů.
Telefonování: Bez přirážky lze volat z telefonních automatů, a to buď na mince, nebo na telefonní karty, které koupíte v obchodech a ve stáncích. Telefonovat můžete i z hotelu.
Pro mezinárodní hovory zvolte předčíslí 00, dále kód volané země (pro ČR 420) a nakonec číslo volané ústředny bez nuly. Pokud má Praha telefonní číslo 222 333 444, z Bulharska budete volat následovně: 00–420–222–333–444.
 • Důležitá čísla
 • Tísňové volání: 112
 • Záchranná služba: 150
 • Hasiči: 160
 • Policie: 166

Kontakty na úřady
Velvyslanectví České republiky v Bulharsku
(Posolstvo na Češkata Republika)
G. S. Rakovski No.100
1000 Sofia
E-mail: sofia@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/sofia
Telefon: 00359 2 948 68 02
Nouzová linka: 00359 888 39 80 45

Honorární konzulát České republiky
(Působnost pro oblasi Dobrič, Varna, Burgas)
Cani Ginčev 24
9002 Varna
Telefon: 00359 5 264 17 75
Pohotovostní telefon: 00359 5 250 06 26
Provozní doba: úterý a čtvrtek od 14 do 16 hodin

Konzulární jednatelství České republiky
(Od 27. 6. do  4. 9.)
Grand Hotel Primorec
ul. Al. Batenberg 2
8000 Burgas
Telefon: 00359 5 684 47 70
Nouzová linka: 00359 8 853 590 50

- Zdravotní péče
Mezi Českou republikou a Bulharskem existuje platná oboustranná dohoda, že první pomoc a nutná ošetření zajišťují státní zdravotnická zařízení zdarma.
Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám po návratu pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle jejích pokynů.
Otevírací doba lékáren ve všední dny je od 9 do 13 od 16 do 20 hodin.
Lékárnička se hodí i do Bulharska
Užitečným pomocníkem na dovolené v Bulharsku může být cestovní lékárnička s prostředky na snížení horečky, proti žaludečním obtížím a proti zánětu či nachlazení. Přibalte také něco na zmírnění následků štípnutí bodavým hmyzem a repelent.

- Celní předpisy
Za dovoz a vývoz věcí osobní potřeby se clo neplatí. Ale například drahou elektroniku nebo šperky a starožitnosti musíte deklarovat. Do České republiky se z Bulharska může dovézt:
(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Bulharsku.)
 • zlato a platina do 37 gramů
 • šperky a doplňky ze slitin zlata a platiny do 60 gramů
 • stříbro v neopracované nebo poloopracované formě a mincích, šperky a doplňky ze slitin stříbra do 300 gramů
 • drahé kameny, vsazené do výše uvedených výrobků
 • 800 kusů cigaret, 400 kusů cigár, 200 kusů doutníků, 1 kilogram tabáku
 • 10 litrů destilátu, 90 litrů vína (maximálně 60 litrů perlivého vína), 110 litrů piva
 • 500 gramů kávy nebo 200 gramů kávového extraktu, 100 gramů čaje nebo 40 gramů čajového extraktu
 • 50 mililitrů parfému nebo 250 mililitrů toaletní vody
 • Zpět na přehled informací o Bulharsku a nabídku zájezdů.
Návrat na obsah
Web Analytics